Ankara Capoeira Derneği

2003 Kasım ayında Halit Yalçın, Erce Şenocak ve Engin Kılıç tarafından kurulan Ankara Capoeira Derneği, ülkemizdeki kurulan ilk resmi capoeira organizasyonudur. Hacettepe Üniversitesi Capoeira Topluluğu eğitmenlerinden oluşan kurucu ve asil üyeler aynı zamanda Mestre Barrão liderliğindeki uluslararası Axé Capoeira grubunun da Türkiye temsilcileridir.

Amacı capoeira’yı ülkemizde tanıtıp, yurt dışında da temsil edebilecek seviyede capoeiracılar yetiştirmek ve bu sanata meraklı bay/bayan, genç/yaşlı herkesi bir araya getirmek olan derneğin şu an 7 ilde temsilciliği , Ankara’nın 8 semtinde de kursları devam etmektedir.

Ülkemizdeki ilk capoeira festivalini ve ilk Mestre eşliğindeki eğitim seminerlerini düzenleyen ve bu organizasyonları gelenekselleştirerek her yıl daha geniş çaplı organizasyonlara imza atan Ankara Capoeira Derneği, 2003’ten günümüze kadar bir çok TV Programı, açılışlar, şenlikler ve festivallere davet alarak hem capoeirayı tanıtmış hem de katıldığı organizasyonlara farklı bir renk katmıştır.


Ankara Capoeira Association, which was formed in November 2003 by Halit Yalçın, Erce Şenocak and Engin Kılıç, is the first legal Capoeira organization of our country. In the international group Axé Capoeira with Mestre Barrao as the leader, founders and members who include educators of Hacettepe University Capoeira Community are also the representatives of Turkey.

The group; whose purpose is to introduce Capoeira in our country, to raise Capoeiristas that can represent the group abroad, to gather everyone together including male/female – young/old; has representatives in 7 cities around Turkey and has courses going on in 8 districts of Ankara.

Ankara Capoeira Association; which has organized the first Capoeira festival in our country and first education seminars with a Mestre, has made these organizations traditional and is getting to make bigger organizations every single year. It has been invited and has been introducing Capoeira in the TV programs, openings and festivals since 2003 till today.